Türkiye’nin Kapısını Çaldılar! Kurban Bayramı’ndan Önce Tonlarca İstiyorlar

Birkaç yıl öncesine kadar Türkiye ile dünya üzerinde ilişkileri en kötü olan birkaç ülke arasında yer alan Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), şimdilerde Türkiye’nin en büyük ticaret partnerlerinden birine dönüşmüş durumda.

Geçtiğimiz günlerde Türkiye adına ülkelerinde görev yapan elçilik personeline üstün hizmet ödülü veren ABE yetkilileri, ticaret ilişkilerini geliştirmek adına doğrudan alım ihtiyaçları için ilk önce Türkiye’yi ziyaret ediyor.

TONLARCA AYÇİÇEK YAĞI İSTİYORLAR

Türkiye’de geçtiğimiz yıllarda büyük bir krize neden olan ve fiyatları ile cep yakan ayçiçek yağı sorunu son aylarda çözülmüş durumda. Artan enflasyona rağmen ayçiçek yağındaki artış seviyesi enflasyonun altında kalırken, piyasada dolaşan fazlalık ürün için ihracat seçenekleri masaya yatırıldı.

Körfez ülkelerinden birçok talep gelirken, özellikle Kurban Bayramı nedeniyle tonlarca yağ ihtiyacı olduğunu belirten BAE yetkilileri, Türkiye’den ayçiçek yağı ithal etmek için girişimlere başladı.

10 milyar dolarlık ikili ticaret hacmi ile Türkiye’nin Körfez Bölgesindeki en büyük ticaret partneri konumundaki BAE, alım yaptığı ürünleri yağ ile sınırlı tutmayacak. Çok sayıda gıda, giyim ve sanayi ürünü ithal etmeye karar veren ülke ayrıca Türkiye’de satın aldığı gayrimenkuller ile tartışma konusu halinde.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) vatandaşları başta Karadeniz olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanından gayrimenkul alırken, bu durum siyaset gündeminin de ana maddeleri arasında yer alıyor. Vatandaşların bir kısmı Körfez ülkelerinin getirdiği sıcak paradan memnun olduğunu ve bu durumun ekonomi için gerekli olduğunu belirtirken, bir kısım ise yabancı ülke vatandaşlarına toprak ve konut satışına karşı çıkıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir