Netanyahu’nun şovuna tepki yağıyor: Başarılı olunca çıkıyor, olmayınca…

7 Ekim’de Hamas’ın silahlı kanadı Kassam Tugayları’nın saldırısı sonrasında Filistin’de doğrudan sistematik bir biçimde sivilleri hedef alan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’ya yönelik tepkiler giderek artıyor… 

Uluslararası kamuoyu İsrail’in Filistin’de sivillere yönelik saldırılarına bir son vermesi için sık sık tepki gösterirken, dün Nuseyrat Mülteci Kampı’na düzenlenen ve dört İsrailli rehinenin kurtarıldığı operasyona hem İsrail’den hem de bütün dünyadan tepkiler geliyor… 

Uluslararası kamuoyu 210 kişinin yaşamını yitirdiği ve yüzlerce insanın da yaralandığı saldırıyı kınarken, dört İsraillinin kurtarılmasından sonra ortaya çıkan ve bu kişilerle görüşerek kendi reklamını yapan Netanyahu’ya ülkesi içinden tepki yükseliyor. 

İsrail’de muhalefet lideri Yair Lapid, Netanyahu’nun kurtarılan dört kişiyle poz vermesini ve onlarla çekilen görüntülerini hem geleneksel medyaya hem de sosyal medyaya servis etmesine tepki gösterdi. Lapid, Netanyahu’nun 7 Ekim’de öldürülen ya da Gazze’de yaşamını yitiren İsrailli rehinelerin aileleriyle bir araya gelmediğine dikkat çekti. 

Lapid, “Eğer sen başbakansan sen hem başarıları hem de başarısızlıkların sorumluluğunu alacaksın. İşler istediğin gibi gitmeyince ortadan kaybolmak yeni bir şey” dedi. 

İsrail’in “kurtarma operasyonlarının” başarısız sonuçlanmasından sonra sadece yazılı açıklama yaptığına dikkat çekilirken, ölen İsraillilerin yakınları da Netanyahu’ya tepki göstermeye devam ediyor. 

ESKİ BAKAN NETANYAHU’YU YERDEN YERE VURDU

İsrail’in eski bakanlarından Izhar Shay, 7 Ekim’deki saldırılarda yaşamını yitiren oğlu Yarın Oree Shay’ın Netanyahu ile çekilen bir fotoğrafını paylaşarak çok sert ifadeler kullandı. 

Shay, “Ben de başbakanın arama zahmetine katlanmadığı yaslı ebeveynlerden biriyim. Oğlum kahramanların arasına düştü ve ölümüyle yüzlerce vatandaşın hayatını kurtardı. Ama uykusunda öldürülmüş ya da evinden kaçırılmış olsaydı bile, ahlaklı ve onurlu bir başbakan teselli etmek ve güç vermek için arardı. Ve bu olay onun gözetiminde gerçekleştiği için özür dilerdi. Ona kızgın değilim. Hem de hiç. Ondan nefret ediyorum, sefil adam” ifadelerini eski adıyla Twitter olarak bilinen sosyal medya platformu X’te paylaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir