Çimsa, İspanya’daki 4.2 milyon euroluk GES’i devreye aldı

Sabancı Topluluğu’nun global markası Çimsa, İspanya’nın Valensiya şehrinde satın aldığı Buñol fabrikasında 4.2 milyon Euro yatırımla kurduğu güneş enerjisi santralini taahhüt edilen sürede devreye aldı. Çimsa’nın Buñol fabrikasının enerji ihtiyacının yaklaşık yüzde 18’ini karşılayacak olan santral, ID Energy Group tarafından anahtar teslim kuruldu.

14 FUTBOL SAHASI BÜYÜKLÜĞÜNDE

7,2 MW kurulu güce sahip GES, yılda yaklaşık 12 GWh elektrik üretecek. 14 futbol sahası büyüklüğünde 100 bin metrekare alan üzerinde 11 bin adet güneş paneliyle kurulan GES’te üretilen enerjinin tamamı Çimsa Cementos tarafından kullanılacak. GES yatırımı, böylece Valensiya’daki fabrikanın enerji ihtiyacının yaklaşık yüzde 18’ini karşılayacak. Üretilen yenilenebilir enerji miktarı (12 GWh/yıl) yılda 3.000 ton CO2 salımına eşdeğer olacak.

3 BİN 600 KONUTUN ELEKTRİK İHTİYACINA EŞDEĞER ÜRETİM

2021 yılında devraldıkları Buñol Fabrikası ile beyaz çimento alanında dünyanın lider oyuncuları arasında yer aldıklarını ve İspanya’da satılan her iki üründen birinin Çimsa markasını taşıdığını vurgulayan Çimsa CEO’su Umut Zenar, törende yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Sabancı Topluluğu’nun global markası Çimsa olarak, Valensiya şehrindeki Buñol Fabrikamızda ID Energy Group ile gerçekleştirdiğimiz önemli bir yatırımın meyvesini bugün birlikte topluyoruz. Çimsa olarak, global ölçekte iş yapma vizyonumuz çerçevesinde, sadece Türkiye’deki değil aynı zamanda yurtdışındaki faaliyetlerimizde de enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji alanındaki inisiyatiflerimizi artırarak çevresel etkiyi minimize etmeye odaklanıyoruz. Bugün itibarıyla, tüm fabrikalarımızda yenilebilir enerji kullanımımız ise yüzde 54’e ulaştı. Bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz güneş enerjisi santrali de bu çabalarımızın somut bir örneği. Bu santralde üretilen yenilenebilir enerji miktarı (12 GWh/yıl), 3 bin 600 konutun elektrik ihtiyacına eşdeğer olacak. Bu yatırım sayesinde hem iş süreçlerimizi optimize ediyoruz hem de çevre dostu uygulamalarla sürdürülebilir bir gelecek için sorumluluk alıyoruz”.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir