Apple M4 çipini tanıttı, şimdiye kadar ki en hızlı yapay zeka çipi

M4, saniyede 38 trilyona kadar işlem gerçekleştirebilen, Apple‘ın şimdiye kadarki en hızlı Neural Engine’i ile birlikte geliyor. Apple bunun “bugünün herhangi bir AI PC’sinin sinirsel işlem biriminden daha hızlı” olduğunu söylüyor (bu ne anlama geliyorsa).

Tabii ki mesele şu ki, M4 “yeni iPad Pro‘yu yapay zeka için son derece güçlü bir cihaz haline getiriyor”, çünkü 2024’ün Apple’ın sonunda AI Buzzwordland’e girdiği yıl olacağı uzun süredir söyleniyor.

Apple’ın yeni M4 çipi şimdiye kadarki en hızlı Neural Engine ile birlikte geliyor

M4, 4’ü performans çekirdeği ve 6’sı verimlilik çekirdeği olmak üzere 10’a kadar CPU çekirdeğine sahip. CPU’nun, 2022’deki iPad Pro‘daki M2’den 1,5 kat daha hızlı olduğu belirtiliyor ancak M3 ile bariz bir şekilde karşılaştırılamıyor. Çip, ikinci nesil 3nm proses üzerine inşa edilmiş ve tandem OLED desteği ile 10Hz-120Hz ProMotion desteğine sahip tamamen yeni bir ekran motoruyla geliyor.

GPU‘da 10 çekirdek ve donanımla hızlandırılmış ışın izlemenin yanı sıra donanımla hızlandırılmış ağ gölgeleme özelliği de yer alıyor. M4‘ün, M2 ile aynı performansı, gücün yalnızca yarısını kullanarak ve gücün yalnızca dörtte birini kullanarak “ince ve hafif bir dizüstü bilgisayardaki en yeni PC çipi” ile aynı performansı sağladığı söyleniyor (söz konusu dizüstü bilgisayar ASUS Zenbook 14’tür). ( Merak ediyorsanız özellikleri  Core Ultra 7 155H ve 32 GB RAM )

M4, H.264, HEVC ve ProRes’e ek olarak AV1 codec bileşeninin donanım hızlandırmasını da destekler. Son söylentilere göre bu yılın sonlarında M4 destekli Mac’ler de gelecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir